22/04/2024

Održana radionica „Veštačka inteligencija u učenju stranih jezika“

Autorka teksta: Tamara Vasilijević

Prošlog četvrtka je u prostorijama Alumnija Filološkog fakulteta održana radionica na temu „Veštačka inteligencija u učenju stranih jezika”. Radionicu je vodila Danijela Vranješ, asistentkinja na Katedri za germanistiku, koja je odgovarala na različita pitanja, između ostalog, kako uz pomoć VI alata možemo poboljšati znanje stranih jezika, ali i unaprediti nastavu.

Predočeno je kada odgovore na pitanja možemo naći zahvaljujući veštačkoj inteligenciji, ali i u kojim situacijama to nije poželjno. VI alati rade na osnovu velikog broja podataka kojima raspolažu, zato Vranješ ističe: „Veštačka inteligencija nije znanje, već model predikcije.”

Postoje različiti alati sa kojima su studenti dobro upoznati i sve češće posežu za ovakvim vidom pomoći. Na radionici su prikazane razlike između VI platformi, a ključ je u promptovanju: što je bolji prompt, to će biti i bolji rezultat. Glavna prednost pri korišćenju veštačke inteligencije leži u uštedi vremena, dok je mana što su manje zastupljeni jezici u zaostatku.

Vranješ ističe da su profesori uplašeni od varanja na testovima, ali su zapravo oni ti koji treba da usmere studente kako da koriste VI alate na pravi način:

„Najveći izazov je odgovornost, ne prema Univerzitetu, ne prema fakultetu, ne prema profesorima, već prema sebi”.

Korišćenje veštačke inteligencije nemoguće je zabraniti, a kako se sve češće primenjuje, Univerzitet je taj koji treba da zauzme stav o tome u kojim slučajevima je upotreba ovih alatki dozvoljena, a kada je njeno korišćenje zabranjeno.

Na kraju se došlo do zaključka da je korisno koristiti VI alate, ali da dobijene odgovore uvek treba prihvatati sa određenom dozom rezerve zato što je čitav svet veštačke inteligencije još uvek u razvoju. Taj razvoj je veoma brz i nema sumnje da ćemo u budućnosti svi koristiti ove alate.

„Veštačka inteligencija me neće zameniti, ali će me zameniti ljudi koji umeju da je koriste”, zaključila je Vranješ. Radionici je prisustvovalo više od 30 studenata Filološkog fakulteta.