05/04/2023

U prostorijama Alumni organizacije Filološkog fakulteta, u nedelju, 2. aprila 2023. godine, održan je Doktorantski doručak, koji je okupio oko 40 studenata različitih fakulteta Univerziteta u Beogradu. Pored doktoranada sa Filološkog fakulteta, događaju su prisustvovale kolege sa Pravnog, Arhitektonskog, Šumarskog, Farmaceutskog, Stomatološkog, Geografskog, Filozofskog, Ekonomskog fakulteta, Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, Fakulteta za fizičku hemiju, Fakulteta političkih nauka i Fakulteta organizacionih nauka. Sa primarnom idejom umrežavanja studenata doktorskih studija, ali i razmene ideja i druženja, događaj je održan na inicijativu Jovane Milovanović, glavne urednice Produkcije Alumnija Filološkog fakulteta pod okriljem projekta „Research is Back“ (Nauka se vraća), koji Produkcija realizuje uz podršku Američke ambasade u Beogradu.

Nakon kratkog upoznavanja uz zakusku i osveženje, studenti su imali zadatak da anonimno napišu probleme i eventualne poteškoće sa kojima su se suočili na doktorskim studijama. Nakon toga, učesnici su u manjim grupama diskutovali o poteškoćama koje su njihove kolege navele. Kroz zajednički dijalog i saradnju, predstavnici grupa su potom javno izneli prvo probleme, a zatim i ponuđena rešenja proistekla iz ličnog iskustva članova svake grupe, uz mogućnost učešća i kolega iz ostalih grupa. Najviše se razgovaralo o izboru teme doktorske disertacije, izboru i/ili promeni mentora, objavljivanju naučnih radova, ali i nedostatku literature ili (novčanih) mogućnosti za nastavak istraživanja. Bilo je reči i o učešću i prijavi na projekte, sa akcentom na međusobnu saradnju srodnih, ali i fakulteta različitih usmerenja, upravo radi spleta različitih veština i sposobnosti.  Učesnici su zaključili da postoji potreba za daljim okupljanjima i diskusijom, kako u formalnom, tako i u neformalnom obliku.

Kako je inicijalno interesovanje za ovakav vid događaja bilo veliko, zaključeno je da će ovo biti samo jedan u nizu susreta doktoranata Univerziteta u Beogradu, te da je ovakav vid međusobne podrške preko potreban, posebno u ovoj finalnoj etapi sudija.

Sastanak inicijative za oživljavanje Alumnija Univerziteta u Beogradu

Drugi sastanak u okviru inicijative za oživljavanje Alumni organizacije Univerziteta u Beogradu, održan je na Filološkom fakultetu, u utorak, 21. februara 2023. godine.